Volume Divergence Markers (VDM) Treguesi i opsioneve binare

Volume Divergence Markers (VDM) Treguesi i opsioneve binare

23393
0
SHARE

This indicator places a marker on a chart based on a divergence between trade volumes and bar sizes, i.e. if bar size has been decreasing/increasing for N continuous bars and volume has been doing the opposite, a marker will be placed.

Usually, the markers are placed near the peaks before a reverse or in the middle of a technical correction during a trend. This indicator can be used to identify potential entry or exit points, depending on the configuration of input parameters. VDM does not provide complete information about potential trades if used without other indicators.

Higher input variables values mean less frequent signals. I am currently experimenting on how the false signals can be filtered. Also, a complementary indicator, which shows the direction in which the positions should be opened, is currently in development. Feel free to post your suggestions about improving this indicator.

UPDATE 27.05.2015: I have added the lines between markers, as requested. By default, they will be the same color as the markers.
 

Opsionet Binary Treguesit – Shkarko Udhëzime

Volume Divergence Markers (VDM) Binary Options Indicator is a Metatrader 4 (MT4) tregues dhe thelbi i treguesit Forex është për të transformuar të dhënat e akumuluar historisë.

Volume Divergence Markers (VDM) Binary Options Indicator provides for an opportunity to detect various peculiarities and patterns in price dynamics which are invisible to the naked eye.

Bazuar në këtë informacion, tregtarët mund të supozojmë lëvizje të mëtejshme të çmimeve dhe për të përshtatur strategjinë e tyre në përputhje me rrethanat.

How to install Volume Divergence Markers (VDM) Binary Options Indicator.mq4?

 • Download Volume Divergence Markers (VDM) Binary Options Indicator.mq4
 • Copy Volume Divergence Markers (VDM) Binary Options Indicator.mq4 to your Metatrader Directory / Ekspertët / treguesit /
 • Filloni ose restart Metatrader Klientin tuaj
 • Zgjidh Chart dhe Afati ku ju doni të testuar treguesin tuaj
 • Kërkim “Treguesit Custom” në Navigator tuaj lihet kryesisht në Metatrader Klientit tuaj
 • Right click on Volume Divergence Markers (VDM) Binary Options Indicator.mq4
 • Bashkangjit një tabelë
 • Modifikoni cilësimet ose Shtypni OK
 • Indicator Volume Divergence Markers (VDM) Binary Options Indicator.mq4 is available on your Chart

How to remove Volume Divergence Markers (VDM) Binary Options Indicator.mq4 from your Metatrader Chart?

 • Zgjidhni Chart ku është Treguesi kandidon në Metatrader Klientit tuaj
 • Right click në Chart
 • “Lista treguesit”
 • Zgjidhni Treguesi dhe fshini

Kliko këtu më poshtë për të shkarkuar Options Binary Treguesit:
volume-divergence-markers-vdm

NUK KA KOMENTE

Lënë një përgjigje