Guppy (Long and Short) Treguesi i opsioneve binare

Guppy (Long and Short) Treguesi i opsioneve binare

12271
0
SHARE

This indicator was developed by Daryl Guppy. It is composed by 6 EMAs of 3, 5, 8, 10, 12 dhe 15 periods which give you the direction and the strength of the short-term trend, the speculator trend. It is used in combination with other group of six EMAs which measures the direction and the strength of the long-term trend or the big-investor trend. This group of EMAs are of 30, 35, 40, 45, 50, 60 periods like Daryl Guppy say for daily timeframe. This indicator was made to analyze and trade on daily timeframe charts but can be used in other timeframes, like M15 or H1, with the same periods and setups.

I made these indicators so you can change the type of Moving Average, the period and applied price, i.e: high, low, open, close, typical and weighted price of the bars used to calculate the moving averages. You can change it on your own to trade in other timeframe that you feel more comfortable or to make the indicator more sensitive to little changes of the current trend.

Both group of EMAs can be used to measure the agreement or disagreement of these two types of traders: investors and speculator. This gives you a better understanding of this fight between them and the possibility of better entries in favor of the current trend or imminent changes on it.
 

Opsionet Binary Treguesit – Shkarko Udhëzime

Guppy (Long and Short) Binary Options Indicator is a Metatrader 4 (MT4) tregues dhe thelbi i treguesit Forex është për të transformuar të dhënat e akumuluar historisë.

Guppy (Long and Short) Binary Options Indicator provides for an opportunity to detect various peculiarities and patterns in price dynamics which are invisible to the naked eye.

Bazuar në këtë informacion, tregtarët mund të supozojmë lëvizje të mëtejshme të çmimeve dhe për të përshtatur strategjinë e tyre në përputhje me rrethanat.

How to install Guppy (Long and Short) Binary Options Indicator.mq4?

 • Download Guppy (Long and Short) Binary Options Indicator.mq4
 • Copy Guppy (Long and Short) Binary Options Indicator.mq4 to your Metatrader Directory / Ekspertët / treguesit /
 • Filloni ose restart Metatrader Klientin tuaj
 • Zgjidh Chart dhe Afati ku ju doni të testuar treguesin tuaj
 • Kërkim “Treguesit Custom” në Navigator tuaj lihet kryesisht në Metatrader Klientit tuaj
 • Right click on Guppy (Long and Short) Binary Options Indicator.mq4
 • Bashkangjit një tabelë
 • Modifikoni cilësimet ose Shtypni OK
 • Indicator Guppy (Long and Short) Binary Options Indicator.mq4 is available on your Chart

How to remove Guppy (Long and Short) Binary Options Indicator.mq4 from your Metatrader Chart?

 • Zgjidhni Chart ku është Treguesi kandidon në Metatrader Klientit tuaj
 • Right click në Chart
 • “Lista treguesit”
 • Zgjidhni Treguesi dhe fshini

Kliko këtu më poshtë për të shkarkuar Options Binary Treguesit:
guppy-long-and-short

NUK KA KOMENTE

Lënë një përgjigje